Canadian Screen Awards annoncerer 2021 film nomineringer
Det canadiske akademi har annonceret sin nominering til den niende årlige Canadian Screen Awards, hvor de hædrer de bedste inden for canadisk film og tv.
Årets ceremoni præsenteres som en syv-delt, genrebaseret serie af præsentationer, der vil blive streamet live videre Academy.ca , ud over det canadiske akademis Twitter og YouTube-kanal , der starter mandag den 17. maj og løber til torsdag den 20. maj.
Hver af disse præsentationer vil blive fortalt af en bemærkelsesværdig canadier og vil fokusere stærkt på de nominerede værker, hvor ceremonien kulminerer med hovedbegivenheden den 20. maj, som indeholder et kurateret udvalg af fremtrædende priser.
RELATERET: Alex Trebek fejrer ikonpris i aldrig før set canadiske Screen Awards Acceptance Speech
I filmkategorierne topper instruktør Jeff Barnabys Blood Quantum konkurrencen med 10 nomineringer efterfulgt af Deepa Mehta's Funny Boy (vinder ni noms) og Charles Officer's Akilla's Escape med otte.
Her er den komplette liste over film nomineringer til 2021 Canadian Screen Awards.
Bedste film
Bønner - Anne-Marie Gélinas
Funny Boy - David Hamilton, Hussain Amarshi
Nadia, sommerfugl - Dominique Dussault
Reden - Ed Guiney, Derrin Schlesinger, Rose Garnett, Sean Durkin Underground | Souterrain - Etienne Hansez
Underjordisk Undergrund - Etienne Hansez
Præstation i Art Direction / Production Design
Louisa Schabas, Sylvain Lemaitre - Blood Quantum
Carol Spier - Falling
André-Line Beauparlant - gudinden for ildfluerne | The Fire Fly Goddess Phillip Barker - æresgæst
Jennifer Morden, Matthew Bianchi - Kid Detective
Præstation i støbning
Nicole Hilliard-Forde - Akilla's Escape
Maxime Giroux - Bønner
Rene Haynes - Blood Quantum Deirdre Bowen
Pam Dixon, Deirdre Bowen - Besidder
Præstation inden for film
Maya Bankovic - Akillas flugt
Marie Davignon - Bønner
Michel St-Martin - Blood Quantum
James Klopko, CSC - En brand i den kolde sæson
Stéphanie Wiber Biron - Nadia, sommerfugl
Præstation i kostume design
Noémi Poulin - Blood Quantum
Anne Dixon - faldende
Bernadette Croft - Happy Place
Marie Grogan Hales - Marihuana-sammensværgelsen
Patricia McNeil, Ann Roth - My Salinger Year
Opnåelse i retning
Deepa Mehta - Sjov dreng
Pascal Plante - Nadia, sommerfugl
Sean Durkin - Reden
Brandon Cronenberg - Besidder
Sophie Dupuis - Undergrund | Underjordisk
Præstation i redigering (sponsor: firma 3)
Jeff Barnaby - Blood Quantum
Jane MacRae - Den cubanske
Arthur Tarnowski - Faldet | Indtil tilbagegangen
Ron Sanders - faldende
Christine Armstrong - Sugar Daddy
Præstation i hår
Frankrig Latreille - fransk udgang
Ashley Nay - Happy Place
Michelle Côté - Mit Salinger-år
Patricia Cuthbert - Tilfældige voldshandlinger
Renée Chan - Tammy's Always Dying
Præstation inden for make-up
Erik Gosselin, Joan-Patricia Parris, Jean-Michel Rossignol, Nancy Ferlatte - Blood
Quantum Elizabeth Pear - Sjov dreng
Sidney Armor - Marijuana-sammensværgelsen
Dan Martin, Traci Loader, Dorota Mitoraj - Besidder
Emily O'Quinn, Paul Jones, Emma Lee Hilton - Tilfældige voldshandlinger
Achievement in Music - Original Score
Michele Osis, Lowell Boland - Blodtørstig
Howard Shore - sjov dreng
Mychael Danna - æresgæst
Jay McCarrol - Kid Detective
Janal Bechthold - Marlene
Præstation inden for musik - original sang
Lowell Boland, Evan Bogart, Justin Gray - Bloodthirsty - Gray Singing in Auditorium Hilario Duran - The Cuban - El Milagro
Hilario Duran - Den cubanske - Mambo i Dominante
Marie-Hélène L. Delorme - Sugar Daddy - sky, frygtelig grusom
Ariane Moffatt - Tak for alt | Tak for alt - Tak for alt
Præstation inden for lydredigering
David McCallum, David Rose, Krystin Hunter - Akilla's Escape
James Sizemore, Jane Tattersall, David McCallum, Steve Medeiros, Krystin Hunter, Stefan Fraticelli, Jason Charbonneau - Funny Boy
Paul Germann, Brennan Mercer, Martin Gwynn Jones - The Nest
Clive Turner, Mark Shniruwsky, Marvyn Dennis - Tilfældige voldshandlinger
Matthew Chan, Ida Marci - Overtrædelse
Præstation inden for lydblanding (sponsor: Aubergine Picture & Sound)
Graham Rogers, James Bastable, Brad Dawe - Akilla's Escape
Stephane Bergeron, Yann Cleary - Bønner
Lou Solakofski, Joe Morrow, Randy Wilson, Ron Melgers - Funny Boy
Colin McLellan, Mark Zsifkovits, Devin Doucette, Daniel Moctezuma, Rachelle Audet, Bertrand Duranleau, Thomas Holroyd, Jeffrey Roy - Tilfældige voldshandlinger
Matthew Chan - Overtrædelse
Opnåelse af visuelle effekter (sponsor: SPINVFX)
Joshua Sherrett, Barbara Rosenstein, Ibi Atemie, David Atexide, Juan Carlos Ferrá, Alex Flynn, Andrei Gheorghiu, Felix Sherrett-Brown, Ali Hamidikia, Tony Wu - Blood Quantum
Brian Huynh, William Chang, Steven Huynh, Sophia Jooyeon Lee, Justin Perreault - Kode 8
Liam Neville, Kenneth Coyne, Piers Larchet, Rob Murray, Shane Browne, Dave Thomas, Mihail Dumbravestu, Allen Sillery, Christoph Gaudi, Michael McCarthy - French Exit
Peter McAuley, Michael Bishop, Derek Gebhart, Armen Bunag, Luke White, James Marin, Marco Polsinelli, Andrew Rolfe, Davor Celar - Funny Boy
François Trudel, Cynthia Mourou - Latter | Grinet
Tilpasset manuskript
Taylor Olson - Bone Cage
Patrick deWitt - fransk udgang
Shyam Selvadurai, Deepa Mehta - Sjov dreng
Catherine Léger - gudinden for ildfluerne | The Fire Fly Goddess Johnny Darrell, Andrew Duncan, Loretta Sarah Todd - Monkey Beach
Bedste stuntkoordinering
Jean Frenette, Jean-François Lachapelle - Blood Quantum
Tyler Hall - gudinden for ildfluerne | Ildsgudinden flyver
Dan Skene - Letterkenny - National Senior Hockey Championship
Randy Butcher - Trickster - Afsnit 105
Original manuskript
Charles Officer, Wendy Brathwaite - Akilla's Escape
Jeff Barnaby - Blood Quantum
Evan Morgan - Kid Detective
Sean Durkin - Reden
Sophie Dupuis - Undergrund | Underjordisk
Optræden af en skuespiller i en førende rolle
Saul Williams - Akilla's Escape
Michael Greyeyes - Blood Quantum
Alex Wolff - Slot i jorden
Lance Henriksen – Falling
Joakim Robillard - Undergrund | Underjordisk
Optræden af en skuespiller i en birolle
Thamela Mpumlwana - Akilla's Escape
Ronnie Rowe, Jr. - Akilla's Escape
Stephen McHattie - Kom til far
Colm Feore - Sugar Daddy
Jesse LaVercombe - Overtrædelse
Optræden af en skuespillerinde i en førende rolle
Michelle Pfeiffer - fransk udgang
Carrie Coon - Reden
Carmen Moore - Rustik Oracle
Rosalie Pépin - Støj
Madeleine Sims-Fewer - Overtrædelse
citater for at fortælle din kæreste, hvor meget du elsker hende
Optræden af en skuespillerinde i en birolle
Amy Groening - knoglebur
Agam Darshi - Sjov dreng
Mary Walsh - Happy Place
Micheline Lanctôt - Latter | Grinet
Felicity Huffman - Tammy's Always Dying
Ted Rogers Best Feature Length Documentary (Sponsor: Rogers Group of Funds)
The Forbidden Reel - Ariel Nasr, Sergeo Kirby, Kat Baulu, Annette Clarke
Statsløs - Michèle Stephenson, Jennifer Holness, Lea Marin, Anita Lee, Joe Brewster, Sudz Sutherland
Wandering: A Rohingya Story | No Return Wandering - Mélanie Carrier, Olivier Higgins
En kvinde, min mor | En kvinde, min mor - Claude Demers
Verden er lys - Ying Wang, Jian Ping Su, Jordan Paterson
Bedste film i en dokumentarfilm med spillefilm
Jean-Philippe Archibald - De frie | Les libres Glauco Bermudez, Mark Ó Fearghaíl - Indflydelse Kiarash Sadigh - Nahanni: Tilgivelsesfloden
Renaud Philippe, Olivier Higgins - Wandering: A Rohingya Story | No Return Ryan A. Randall - Arbejdshest
Bedste redigering i en dokumentarfilm med spillefilm
Jonah Malak - Dave kommer ikke tilbage
Natacha Dufaux - De frie | De gratis
Peter Roeck - The New Corporation: The Desværre Nødvendige Efterfølger
Natalie Lamoureux - En kvinde, min mor | En kvinde, min mor
Lawrence Le Lam - Verden er lys
Bedste korte dokumentar (sponsor: Hot Docs)
CHSLD - François Delisle
êmîcêtôcêt: Mange blodlinjer - Alexandra Bailey, Theola Ross
Jesse Jams - Trevor Anderson, Alyson Richards, Alexandra Lazarowich, Penny Frazier, Kim Hsu Guise, Lizzy Karp, Christina Willings
Mutter | Clebs - Halima Ouardiri
Syng mig en vuggevise - Tiffany Hsiung
Bedste live action kort drama
Bad Omen - Salar Pashtoonyar
Benjamin, Benny, Ben - Paul Shkordoff, Jason Aita
Black Bodies - Kelly Fyffe-Marshall, Tamar Bird, Sasha Leigh
Henry Cayenne - Simon Gionet
Farvel Golovin - Mathieu Grimard, Simon Corriveau
Bedste animerede kort
4 Nord A - Jordan Canning, Howie Shia, Annette Clarke
Firefoldet - Alisi Telengut
Den store utilpashed | Årets ondskab - Catherine Lepage, Marc Bertrand
Hot Flash - Thea Hollatz, Kristy Neville, Matt Code, Morghan Fortier, Brett Jubinville
Jeg, Barnabas | Mig, Barnabé - Jean-François Lévesque, Julie Roy
John Dunning for bedste første spillefilmpris
Bønner - Tracey Deer
Kid Detective - Evan Morgan
Tito - Grace Glowicki
Støj - Neegan Trudel
Overtrædelse - Madeleine Sims-Fewer, Dusty Mancinelli